Jak vybrat a koupit ojeté auto

Koupě ojetého automobilu není zrovna malá investice. V autobazaru MAMA CAR najdete jen prvotřídní vozy, z nichž je 90 % po prvním majiteli. Kontrolujeme původ vozu, jejich servisní historii a chráníme své zákazníky před nepoctivými obchodníky nebo podvodníky. Co když ale ojetinu kupujete jinde? Připravili jsme pro vás několik typů, na co si dát pozor při koupi ojetého vozu.

„Pro zákazníky autobazaru MAMA CAR kontrolu ojetých automobilů zajišťujeme!“

1. Kontrola dokladů a základních identifikátorů vozidla

 Podle identifikátorů automobilu poznáte, zda kupujete vůz s parametry, které jsou uvedeny v technickém průkazu, a zda opravdu kupujete vozidlo, které je v něm uvedeno.

Zkontrolujte rok výroby automobilu

Skutečný rok výroby lze v případě pochybností určit z kódů, které najdete např. na sklech, bezpečnostních pásech, sedadlech, plastových dílech, agregátech, ABS, klimatizaci, alternátoru, nádobkách provozních kapalin atd.

Prohlédněte skla vozu

Pokud mají všechna skla stejné kódy je všechno v pořádku. Pokud má jedno nebo více skel jiný kód, znamená to, že byla skla vyměněna. K tomu však mohlo dojít po havárii nebo jen po prasknutí skla. Každopádně se pak zaměřte na tuto část karoserie a pečlivě ji zkontrolujte. Není rozhodující i v případě nového vozu, když bylo vyrobeno na přelomu roku, zda jsou jednotlivá skla jeden rok výroby po sobě následující.

 Prověřte bezpečností pásy

Označení data výroby bezpečnostního pásu může mít různé formy. Najdete ho na látkové nášivce nebo plastovém štítku v dolní části, v místě ukotvení bezpečnostního pásu. Samotné znaky mohou být natištěny na látce či vyraženy do plastového štítku.

Zkontrolujte VIN – rodné číslo automobilu

Nejdůležitějším (rodným) číslem automobilu je kód VIN. Ten musí souhlasit s údaji v technickém průkazu. Kód VIN najdete většinou vyražený v motorovém prostoru (např. na krytu tlumiče, tzv. klobouku), na přepážce mezi motorem a kabinou vozu, na podlaze nebo v zavazadlovém prostoru. Zkontrolujte, jestli není pozměněn, neodborně přeražen nebo jestli někdo nemanipuloval s dílem, na kterém je kód VIN vyražen.

Ověřte VIN pod čelním sklem

Všechny automobily ho sice nemají, ale vyskytuje se stále častěji. Jeho výměna a falšování jsou náročné a nákladné. Pokud na voze je, určitě jej zkontrolujte.

Zkontrolujte typový štítek vozu

Nejčastěji ho najdete v motorovém prostoru nebo na sloupku vozidla. Opět zkontrolujte všechny údaje a porovnejte s TP. Pokud štítek chybí, je poškozený nebo neoriginálně uchycený, zvyšuje se pravděpodobnost, že s vozidlem něco není v pořádku (původ, předchozí havárie…). Pakliže štítek chybí, referáty dopravy takový vůz nemusí přihlásit.

Typ a výrobní číslo motoru automobilu

Oba údaje najdete vyražené na bloku motoru. Porovnejte je s TP. V něm musí být povinně uveden pouze typ motoru (platí pro TP vydané od 1. 7. 2001, do této doby se v TP uvádělo i výrobní číslo motoru). Pokud můžete, zkontrolujte i výrobní číslo motoru. Opět se zaměřte na to, jestli s vyraženými číslicemi někdo nemanipuloval nebo není upravena razná plocha čísla motoru. Je-li číslo motoru poškozené, vyrezlé nebo nese razná plocha stopy úprav, automobil nekupujte. Je ovšem možné, že motor byl ve voze kompletně vyměněn, což je podle stávající legislativy v pořádku a je možno tento vůz bez obav zapoupit.

Skutečný rok výroby vozidla

Tzv. omlazení vozidla je také praktikou, jak ho v inzerátu zatraktivnit. Nabytí účinnosti zákona č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích způsobilo, že se v ČR přestal evidovat skutečný rok výroby vozidel a tento údaj byl nahrazen datem první registrace. U individuálních dovozů a v případě duplikátů TP tak vznikl obrovský prostor pro tzv. „omlazování“ vozidel. Seriózní autobazary poskytují svým klientům garanci roku výroby vozidel, toto je samozřejmostí i u společnosti MAMA CAR.

2. Prověření původu vozidla

Nikdo z nás nechce jezdit ve voze s podezřelým původem. Pokud vážně uvažujete o koupi ojetého automobilu, zkontrolujte si jeho původ. Jde o nejdůležitější ale i nejsložitější úkol při prověřování ojetého vozidla. 

Je nebezpečné kupovat automobil jen tak „na ulici“, například na inzerát, od překupníků, dovozců a neprofesionálních autobazarů – ti vám původ nezaručí!

Prověření původu vozidla proto přenechejte profesionálům, kteří za původ automobilu ručí, nebo kupte automobil  u prodejce, který nechává své vozy prověřit za vás. V Česku to ale pravidelně a systematicky dělají pouze největší autobazar bazary – patří k nim i autobazar MAMA CAR. Zákazník u nás dostane osvědčení od nezávislé společnosti CEBIA tzv. CEBIA report a v neposlední řadě umožníme zákazníkům prohlídku v autorizovaném servisu.

Prověření vozidla v databázi – webové stránky Ministerstva vnitra nabízejí možnost prověřit auto v databázi odcizených vozidel ČR na stránkách www.mvcr.cz nebo formou SMS. Informaci získáte na základě uvedení jednoho ze čtyř kritérií: SPZ, čísla motoru, VIN a čísla podvozku.

3. Jak při koupi ojetého automobilu nenaletět?

Je několik základních bodů, které byste si měli při koupi ojetého vozu prověřit. Automobil může být např. zatížený leasingem nebo zástavním právem. Abyste se nestali obětí podvodu, je třeba zjistit, zda vozidlo není ve vlastnictví třetí osoby. Některé údaje zjistíte z technického průkazu automobilu, ale na některé přijde pouze odborník.

Zkontrolujte určitě technický průkaz – v minulosti se do technického průkazu automobilu zapisoval pouze držitel vozidla, nikoli jeho majitel. Tato skutečnost ještě dnes působí problémy, protože můžete zakoupit vůz od držitele uvedeného v technickém průkazu, ale majitelem může být úplně jiná osoba, např. leasingová společnost.

4. Odcizené vozidlo

Nelitujte před zakoupením ojetého vozidla částky za prověření jeho identifikačních znaků, případně za prověření v zemi původu. Zejména jde-li o vozidlo individuálně dovezené ze zahraničí! Částka za prověření je nesrovnatelně nižší, než o jakou byste přišli v případě, že vám bude odcizené vozidlo nevratně zabaveno.

 Prodej bez svolení manžela/manželky § 

Požadujte souhlas manžela nebo manželky s prodejem vozu. Pokud jde o společný majetek manželů, je ze zákona nutno mít partnerův souhlas.

5. Kontrola technického stavu

Ojetý automobil si pečlivě prohlédněte!

Nejprve zkuste najít výrobní štítky nebo samolepky se servisními údaji (např. počet najetých km při poslední výměně oleje). Údaje porovnejte se  současným stavem tachometru.

Lak ojetého vozu

Originální spoje a tmelení karosérie automobilu

Interiér ojetého vozidla

Nebyl vůz zatopen?

Elektrické součásti automobilu

Pneumatiky a nápravy vozu

Vystřelené airbagy

Motor automobilu

U motoru ojetého vozu zjistíte mnohé už pouhým pohledem. V kombinaci s testovací jízdou byste měli být schopni prověřit, zda je vše v pořádku.

Výfukový kouř ojetého vozu

Podle barvy kouře, který vychází z motoru po zahřátí, poznáte leccos i bez měřicích přístrojů.

6. Testovací jízda

Motor ojetého automobilu

Převodovka ojetého vozu

Automatická převodovka

Sbíhavost

Brzdy automobilu

Podvozek a tlumiče ojetého vozu

Poloosy

Ložiska kol

Výfuk a katalyzátor vozidla

7. Jak a kde kupovat ojetý automobil

Výběr a koupě ojetého vozu vám zaberou spoustu času. Pokud máte přístup k internetu, určitě ho využijte. Profesionální prodejci, včetně autobazaru MAMA CAR nabízejí automobily i na internetu. Můžete vybírat z tisíců aut, aniž byste se zvedli ze židle.

Vyhnete se tak amatérům, soukromým dovozcům a podvodníkům, kteří parazitují na neinformovanosti klientů ohledně nákupu ojetého vozu. Na internetu naleznete u většiny nabízených vozů také jejich fotografie a detailní popisky. Přehledně a rychle porovnáte cenové rozdíly mezi jednotlivými druhy a typy automobilů, počty najetých kilometrů, stáří atd.

Ojetý vůz rozhodně kupujte jen u prodejce s kvalitním zázemím. Využijte možnosti důkladné testovací jízdy. Upřednostňujte prodejce, kteří vozy přímo vlastní a nejsou pouhými zprostředkovateli prodeje!  V případě autobazaru MAMA CAR tvoří podíl vlastněných vozů 85 % a 90 % z nich je po prvním majiteli, se servisní historií!

8. Při koupi ojetého automobilu zkontrolujte techničák

Projděte důkladně technický průkaz a osvědčení o technickém průkazu vozidla

POZOR na duplikát technického průkazu, to je vždy PROBLÉM, zvláště pokud byl vystaven v případě ztráty nebo poškození původního technického průkazu. Často je o duplikát žádáno úmyslně, aby bylo možné zamlčet původ vozidla, počet předchozích majitelů, používání vozu jako taxi či v autoškole apod. Z duplikátu TP nezjistíte, zda byl vůz pořízen za hotové nebo na leasing, případně jestli byl splacen. Na časté střídání majitelů, zvláště během prvních měsíců (často týdnů) po přihlášení auta v ČR, si dejte obzvlášť pozor.

9. Vyžádejte si všechny klíče, servisní knížku a návody

Ověřte si, jestli jste dostali všechny klíče od ojetého automobilu, které předchozí majitel při prodeji vozu předal. Nezapomeňte na klíče od bezpečnostních zařízení, např. od zámku převodovky! Vyžádejte si veškeré dokumenty k vozidlu. Ze servisní knížky vozu poznáte, jak dobře a pravidelně se o vůz jeho předchozí majitelé starali.

 

Doufáme, že vám rady, na co si dát pozor při koupi vozu, pomohly. V případě nejasností, nebo pokud toužíte po skutečně prověřeném ojetém automobilu, navštivte autobazar MAMA CAR, kde vám naši specialisté poradí.

Pro více informací nás kontaktujte na bezplatné lince 800 50 00 50